Upozornění domácnostem: Etický kodex obchodníka ANEB První vlaštovky

07.02.2017, aktualizováno 25.05.2022
  • Oddělení kanceláře Rady
  • Média
  • Tisková zpráva
  • Spotřebitel
  • Pomoc
  • Vzorový etický kodex

Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal aktualizovaný Etický kodex obchodníka (zde) již 2. ledna 2017. Zatímco většina dodavatelů energií zatím analyzuje změny a rozhoduje se, zda se pod nová pravidla podepíše, jinde už mají jasno. K aktualizovanému Etickému kodexu obchodníka přistoupily společnosti FONERGY s.r.o., EU-energy trade s.r.o., Lumius, spol. s .r.o. a Lumius Distribuce, spol. s r.o. Společnosti v minulosti podepsaly i předchozí Kodex.

„Jsem skutečně ráda, že se v polovině ledna k aktualizované verzi Etického kodexu obchodníka připojila první společnost a na konci ledna už byly společnosti celkem čtyři. Předpokládám, že po měsíci analýz se k těmto prvním vlaštovkám připojí i další společnosti, včetně největších hráčů na trhu,“ uvedla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.

„Zásadní změnou oproti původnímu Etickému kodexu obchodníka, ke kterému se připojilo přes pět desítek dodavatelů elektřiny nebo plyn, je požadavek, aby obchodníci uváděli na svých vyúčtováních pro domácnosti datum ukončení smlouvy, přestože jim to zákon nenařizuje. Je to otázka slušnosti a vstřícného přístupu ke spotřebitelům. Navíc to není nic neobvyklého, protože některé společnosti, které působí v České republice i v zahraniční, tuto praxi za hranicemi dávno zavedly. Etický kodex obchodníka funguje na principu dobrovolnosti. Teď uvidíme, kdo to se spotřebiteli myslí opravdu dobře,“ shrnula aktuální znění kodexu Alena Vitásková.

Ke stažení

Obsah

Sdílejte

Share icon