Energetické společenství

25.03.2024, aktualizováno 03.04.2024
  • Sekce správních řízení
  • Komunitní energetika
  • Sdílení elektřiny

Energetické společenství versus Společenství pro obnovitelné zdroje

 

Energetické společenství

Společenství pro obnovitelné zdroje

Předmět činnosti
(podrobněji níže)

Viz  energetický zákon (§ 20b)

Širší - výroba energie z obnovitelných zdrojů energie = OZE (nejen elektřina)

Členové

bez omezení

Fyzické osoby, malé podniky, střední podniky, územní samosprávné celky nebo dobrovolné svazky obcí nebo jiné příspěvkové organizace územních samosprávných celků

Hlasovací práva

Mohou náležet jen těm členům, kteří jsou fyzické osoby, malé podniky, územní samosprávné celky nebo dobrovolné svazky obcí nebo jiné příspěvkové organizace územních samosprávných celků

 

Mohou náležet jen členům, kteří se nacházejí v blízkosti energetických zařízení provozovaných společenstvím pro obnovitelné zdroje*

*Členem nacházejícím se v blízkosti energetického zařízení je míněn člen s bydlištěm, sídlem nebo provozovnou na vymezeném území, na němž společenství pro obnovitelné zdroje může vyrábět elektřinu. Vymezené území může zahrnovat nejvýše správní obvody tří obcí s rozšířenou působností, které tvoří souvislé území, nebo území hlavního města Prahy.

Vymezení a založení energetického společenství (právnické osoby)

Podle energetického zákona (§ 20b) jsou energetická společenství a společenství pro obnovitelné zdroje právnickými osobami s formou spolku, družstva nebo jiné korporace, jejichž vnitřní poměry podle zakladatelského právního jednání jsou co do obsahu a účelu v podstatných rysech obdobné zákonem vymezeným vnitřním poměrům spolku nebo družstva.

Co se předmětu činnosti týče, postačí vykonávat jednu z níže uvedených činností.

Předmět činností Energetického společenství

Výroba elektřiny, sdílení elektřiny, dodávka elektřiny nebo výkon jiných činností nebo poskytování jiných služeb souvisejících se zajišťováním energetických potřeb jejích členů (pozn. předmět činnosti může být tedy nastaven velmi široce a potenciálně přesahuje výkon licencovaných činností či výkon jiných činností právně regulovaných energetickým zákonem).

Předmět činností společenství pro obnovitelné zdroje

Výroba elektřiny nebo jiných forem energie z obnovitelných zdrojů energie, dodávka elektřiny, sdílení elektřiny nebo výkon jiných činností nebo poskytování jiných služeb souvisejících se zajišťováním energetických potřeb jejích členů.

Účel společenství

Vymezení účelu obou druhů společenství musí být obsaženo v zakladatelském právním jednání. Hlavním účelem společenství nemůže být vytváření zisku, ale poskytování environmentálních, hospodářských a sociálních přínosů jeho členům, tj. převažující charakter je neziskový.

Postup registrace energetického společenství (citace § 20d energetického zákona)

„(1) Registrace společenství se provádí na žádost.

(2) Žádost o registraci společenství obsahuje
a) název nebo obchodní firmu žadatele, jeho sídlo a identifikační číslo, bylo-li přiděleno,
b) předmět činnosti,
c) jméno a příjmení, bydliště a den narození členů žadatele, jedná-li se o fyzické osoby, a název nebo obchodní firmu a sídlo členů žadatele, kteří jsou právnickými osobami, a identifikační číslo členů, bylo-li přiděleno, s uvedením skutečnosti, kterým z těchto členů mají náležet hlasovací práva a který z těchto členů je malým nebo středním podnikem,
d) jméno a příjmení, bydliště a den narození, jedná-li se o fyzické osoby, a název nebo obchodní firmu a sídlo, jedná-li se o právnické osoby, a identifikační číslo, bylo-li přiděleno, popřípadě rovněž adresy provozoven členů v blízkosti energetických zařízení, jedná-li se o žádost o registraci společenství pro obnovitelné zdroje,
e) prohlášení žadatele o tom, který člen nebo členové vykonávají rozhodující vliv.

(3) Součástí žádosti o registraci společenství je kopie
a) zakladatelského právního jednání,
b) dokladu o založení právnické osoby,
c) dokladů, ze kterých vyplývá, že je člen žadatele malým nebo středním podnikem, nebo prohlášení člena žadatele o tom, že je malým nebo středním podnikem.“

Registrace společenství

Kdo může žádost podat

  • O registraci samozřejmě může požádat již vzniklá právnická osoba. ERÚ u ní zkoumá splnění zákonem stanovených požadavků na společenství.
  • Požádat o registraci lze i před zápisem společenství do veřejného rejstříku – takovou žádost mohou podat osoby oprávněné podat návrh na zápis společenství jako právnické osoby do veřejného rejstříku. ERÚ provede registraci založené právnické osoby před jejím zápisem do veřejného rejstříku, je-li prokázáno, že právnická osoba byla založena, a lze-li důvodně předpokládat, že k okamžiku svého vzniku bude splňovat podmínky stanovené energetickým zákonem. Nedojde-li k zápisu založené právnické osoby do veřejného rejstříku do 90 dnů od zápisu do registru společenství, ERÚ ji z registru společenství vymaže.

Co je potřeba k žádosti doložit

K žádosti o registraci je potřeba vždy doložit zakladatelské právní jednání. Zakladatelským jednáním jsou u spolku a družstva stanovy a u společnosti s ručením omezeným společenská smlouva.

Zákonným požadavkem je přiložit k žádosti kopii dokladu o založení právnické osoby – ten se bude lišit v závislosti na formě právnické osoby, např.:

  • u spolku bude takovým dokladem kopie dohody o obsahu stanov nebo zápis z ustavující schůze,
  • u družstva notářský zápis z ustavující schůze a notářský zápis o rozhodnutí o schválení stanov,
  • u společnosti s ručením omezeným společenská smlouva ve formě notářského zápisu.

Pokud již právnická osoba vznikla, považuje Energetický regulační úřad za stejně průkazný doklad o vzniku právnické osoby výpis z příslušného rejstříku – opět dle formy právnické osoby).

Žadatel musí dále doložit doklady o tom, zda je jeho člen malým nebo středním podnikem. Takové doklady lze nahradit též prohlášením člena:

  • malým podnikem je právnická osoba do 50 zaměstnanců s ročním obratem do 10 milionů Eur nebo roční bilanční sumou do 10 milionů Eur,
  • středním podnikem je právnická osoba do 250 zaměstnanců s ročním obratem do 50 milionů Eur nebo roční bilanční sumou 43 milionů Eur.

Podrobné údaje a vysvětlení týkající se definice malého a středního podniku, včetně vzoru prohlášení, že je právnická osoba malým nebo středním podnikem, lze nalézt v Uživatelské příručce k definici malých a středních podniků.

Podání žádosti a správní poplatek

Vyplňte vzor žádosti a před jejím podáním nezapomeňte na platbu správního poplatku ve výši 2 000 Kč.

Pozn.: Předmětem poplatku není výmaz společenství z registru.

Platba poplatku

Každý poplatek je nutné zaplatit jedním příkazem. Kumulace poplatků do jedné částky není možná z důvodu jejich identifikace.

Platbu mohou žadatelé o správní úkon provést kolkem, nebo převodem.

Převodem na účet ERÚ v ČR

Číslo účtu ERÚ: 19-2421001/0710

Převodem na účet ERÚ ze zahraničí

KÓD IBAN: CZ78 0710 0000 1900 0242 1001

SWIFT CODE: CNB ACZ PP

Společné údaje

Konstantní, variabilní a specifický symbol jsou povinné údaje.

1. Konstantní symbol: žadatel vždy uvede 558

2. Variabilní symbol: VS smí obsahovat maximálně 10 číslic:

Právnická osoba uvede svoje IČO. V případě, že ještě nemá přidělené IČO, uvede do poznámky k platbě název PO, ke které se správní poplatek vztahuje

3. Specifický symbol: SS smí obsahovat maximálně 10 číslic:

Liší se podle typu žádosti – formát AXX:

  • A – vždy 3 (znak pro žádosti týkající se oprávnění k registraci společenství);
  • XX – vždy 84 (znak pro žádosti týkající se registrace společenství);

Tzn.: SS 384 = žádost o registraci společenství

Ke stažení

Typ: docx
Velikost: 68.48 KB
Aktualizováno: