ERÚ zahájil druhé kolo boje o deaktivační poplatky

25. 7. 2017

Tisková zpráva

Poslední podpisy předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové před koncem mandátu dávají desítkám spotřebitelů naději, že nebudou muset hradit tzv. deaktivační poplatky. Rozkladová komise předsedkyně ERÚ odmítla v přezkumném řízení dosavadní přístup úřadu, který stížnosti na deaktivační poplatky odkládal s tím, že k jejich řešení nemá dostatečné kompetence. Případy se tak vrací k projednání na první stupeň.

„Rozkladů k deaktivačním poplatkům jsem jen tento týden podepsala třiačtyřicet. Vnímám to jako důležitý obrat, díky kterému se spotřebitelům dostane zasloužené ochrany, nebo alespoň jasného verdiktu, na co mají a nemají nárok. Pro dokreslení situace dodávám, že v těchto případech nejde o stokoruny. Typický deaktivační poplatek dosahuje několika tisíc. To je samozřejmě pro individuální rodinný rozpočet velká rána a dobře to není ani pro trh jako celek. Hrozba podobnými sankcemi může omezit konkurenci mezi dodavateli," říká ke změně v rozhodovací praxi úřadu Alena Vitásková.

To, že se spory vrací k projednání na první instanci, ještě neznamená, že mají spotřebitelé úplně vyhráno. Nicméně šanci jim dávají podobné případy, které už ERÚ řešil. Dodavatelé si v nich vykládali energetický zákon po svém, zejména § 11a odst. 3, a odmítali uznat výpovědi smluv ze strany klientů. ERÚ ale tyto výpovědi ve sporných řízeních označil za platné.

„Důležité bude prověřit, jak spotřebitelé i dodavatelé postupovali v konkrétních případech. Pokud se ale spotřebitel nedopustil nějakého formálního pochybení, například výpověď neodeslal pozdě, potom je tu velká pravděpodobnost, že deaktivační poplatky byly účtovány neoprávněně a nebude je muset platit," vysvětluje problematiku Alena Vitásková.

Na spory vyplývající z ukončování smluv na dobu určitou upozorňuje ERÚ dlouhodobě. Patří mezi vůbec nejčastěji řešené podněty. Zvlášť problematické mohou být smlouvy, které jsou uzavírány ve spěchu a pod tlakem – při podomním prodeji nebo po telefonu. Deaktivační poplatky a spory, které popisuje tato zpráva, jsou přitom výsledkem podpisů právě pod takovýmito smlouvami.

Další potíže může způsobovat to, že lidé jen obtížně zjišťují, kdy končí jejich smlouvy na dobu určitou, a tedy kdy je mohou vypovědět bez sankcí. ERÚ proto připravil novelu tzv. fakturační vyhlášky, která již prošla mezirezortním připomínkovým řízením a podle které by datum nejbližšího možného ukončení dodávek mělo být v každém vyúčtování. ERÚ se o změnu vyhlášky snaží už podruhé, oproti minulosti má však tentokrát podporu Ministerstva průmyslu a obchodu, což značně posiluje šance na úspěch.

Připojené soubory