Indikativní ceny plynu pro nadcházející čtvrtletí klesají

V posledních dvou čtvrtletích indikativní ceny plynu rostly. Odrážely tak vývoj na burze, kde se cena zemního plynu od září do listopadu loňského roku zvýšila o víc než polovinu. V prosinci ale následoval neméně prudký pokles, který se do indikativních cen plynu promítá nyní.

Indikativní ceny plynu pro druhé čtvrtletí roku 2019 klesly přibližně o dvacet korun na megawatthodinu ve všech třech kategoriích – pro vaření, ohřev vody i vytápění. Víc než stokorunový nárůst z předchozího pololetí tento pokles zatím nevyrovnal, potvrdil ale důležitý trend.

Na rozdíl od elektřiny, jejíž ceny na burze soustavně rostly téměř tři roky, plyn se k původním hodnotám vrací už po půl roce. Do ceníků dodavatelů pro maloodběratele se navíc promítá i snížení regulované složky o 2,5 %, které stanoví cenové rozhodnutí ERÚ č. 6/2018.

„Je pravda, že trh s energiemi si teď mnozí spotřebitelé spojují s paušálním zdražováním. Aktuální vývoj cen plynu na burze ale dává prostor k mírnému optimismu," říká Vladimír Outrata, radní ERÚ.

 

 

Indikativní ceny plynu Q2 2019
dle kategorie odběru domácnosti

 Vaření (spotřeba 0 – 1,89 MWh)

 1 011 Kč/MWh

 Ohřev vody (spotřeba 1,89 – 7,56 MWh)

 861 Kč/MWh

 Vytápění (spotřeba 7,56 MWh a výše)

 811 Kč/MWh

 

 

 

 

 

 

 

*Indikativní ceny plynu

Plní zejména informační roli pro spotřebitele, kterým usnadňují orientaci na trhu. Pro dodavatele nejsou závazné, nejde o nástroj přímé regulace.

Indikativní ceny plynu jsou rozdělené podle charakteru odběru – vaření, ohřev vody a vytápění. Nezahrnují DPH a je nutné k nim přičíst regulovanou složku ceny. Podrobný návod k výpočtu i historické hodnoty naleznete zde.

Ke stažení

Typ: pdf
Velikost: 441.64 KB

Obsah

Sdílejte